רקע / הכירות

מאיפה מתחילים להסביר את הסיפור הזה? כנראה שרק בהתחלה.
הבריטים בתקופת המנדט התחילו לפתח את איזור מפרץ חיפה כבסיס עורפי מרכזי לכוחותיהם הצבאיים במזרח התיכון. לכן יצרו את בתי הזיקוק, הוליכו צינורות לנפט גולמי ממערב עירק עד למפרץ חיפה, בנו נמל מודרני, לא מתוך מחשבה על מדינת ישראל העתידית אלא על האפשרות לתחזק את עצמם שהיו פרושים במזה"ת. הבריטים בנו שדות תעופה בארץ וזה החיפאי קיים עדיין עד היום, אבל הוא אמור להסגר בעתיד; הם פיתחו את הרכבת שהייתה קיימת עוד לפניהם בתקופת הטורקים, וזרקו מכאן את הטמפלרים הגרמנים אבל זה לא שייך.  מפרץ חיפה בשנות ה 20 של המאה העשרים (אנגלית).

67 שנים אחרי הבריטים, במפרץ חיפה מרוכזת התעשייה הכבדה של מדינת ישראל. זהו האזור המזוהם ביותר בארץ: ב 4% משטח המדינה מרוכזים 25% מהמפעלים המסוכנים. בנוסף למאות קילומטרים של צנרת תת קרקעית בה מוזרמים נוזלים מסוכנים יש במרחבי המפרץ מידי יום כאלף משאיות ומיכליות, הנושאות חומרים מסוכנים למפעלים שונים בכל הארץ.- עוד לעניין זה תוכלו לקרוא בבלוג של ד"ר הורביץ ב'הארץ'.

על בתי הזיקוק וההסטוריה שלהם, על חלקה של המדינה בעבר ומי שולט שם היום תוכלו לקרוא בוויקיפדיה.

כחלק מתכניות הענק לסביבת מפרץ חיפה ועל פי תכניות ראש העיר יונה יהב (דבריו מ13.10.2013), מפרץ חיפה יהייה שטח לחניית מכולות מהודו וסין. זה יהייה המחסן הקדמי של שתי הענקיות. זה נשמע מופרך אבל בוידאו תוכלו לשמוע באזניכם את דברי ראש העיר יהב בעניין זה. 

רוב הזיהום בנפת חיפה מקורו בתעשייה – באתר חי-פה

Get the Mansion, from Haifa Air Quality. widget! Not seeing a widget? (More info)
 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s